Plavání pro batolata - Ráček

PŘEHLED TERMÍNŮ PLAVÁNÍ BATOLAT 2018 - 2019:  pdf (pdf, 62.03 kB)

Vzhledem k náhradnámu termínu 15. 4. za odpadlou lekci z 18. 3. se mění začátek a konec kurzu následujícího - pokračovacího na 5 lekcí. Termín fotografování zůstává beze změn - 10. 6. 2019. Viz výše - pdf. 

INFORMACE PRO PŘIHLÁŠENÉ: plavání batolat probíhá po skupinách v pondělí dopoledne (8:15 - 11:45 h), lekce trvají 30 min, současný kurz bude ukončen v pondělí 15. dubna 2019. 

V SANITÁRNÍ DNY SE NEPLAVE ! - odkaz PROVOZNÍ DOBA BAZÉNU

DALŠÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE 

Do šaten, prosím, přijďte minimálně  20 min předem, abyste stihli v klidu připravit na plavání vaše děťátko i sebe. Předem upozorňujeme na nutnost sprchování bez plavek a použití mýdla před každým vstupem do bazénu (dítě i doprovod !), speciální plenku do vody nebo speciální plavky pro batolata s přiléhavou gumičkou navlékejte dítěti až po umytí. Před sprchováním maminky dítě můžete odložit do připravené postýlky (v pánské sprše je na odložení dítěte podložka), která je umístěna hned vedle sprch. Po skončení lekce doporučujeme dítko zabalit do osušky včetně hlavičky.  Všude se pohybujte opatrně a neběhejte, dbejte na možnost uklouznutí, chodící děti voďte za ruku a nenechávejte je běhat samostatně, své dítě mějte neustále pod dohledem. Děkujeme za dodržování uvedených pravidel. Dotazy a omluvenky směřujte, prosím na p. Stránskou (telefon 777 139 646, e-mail: batolata@mslit.cz). 

Přihláška na kurz batolat ke stažení zde: pdf (pdf, 49.26 kB)

 

Význam plavání kojenců a batolat

Ze všech předností, které kojenecké "plavání" má, je nejhodnotnější psychický a citový dopad tohoto zájmu na všechny členy rodiny. Dítě má z pohybu ve vodě v těsné blízkosti rodiče radost, těší se na něj. Rodiče to motivuje věnovat se dítěti více, než vyžaduje základní péče. Tím se lépe poznávají, získávají k sobě hlubší citové pouto a zájem o sebe. 

Pojem plavání kojenců a batolat

I když jsme zvyklí používat název "plavání" kojenců, nejde vůbec o to naučit kojence a batolata plavat. U nejmenších dětí jde především o radostnou hru rodičů s dětmi ve vodě s využitím kladného vztahu k vodnímu prostředí, ve kterém se vyvíjelo v nitroděložním životě. Přesto však má kojenecké "plavání" velký význam pro pozdější výuku konkrétních plaveckých stylů .

Děti se přirozenou a hravou formou postupně učí základním plaveckým dovednostem, které musí zvládnout každý, kdo se chce naučit plavat. Naučí se splývat v poloze na zádech i na bříšku, vydechovat do vody, skákat, s úsměvem se potápět a orientovat pod vodou. Především však získá cit pro vodu, který je důležitý pro pohyb ve vodě a nezbytným předpokladem pro pozdější výuku plavání.

Plavat "prsa, znak, kraul" učíme děti až kolem 4. roku věku dítěte, kdy dokáží věrněji reprodukovat pohyb. Děti do tří let nejsou vyzrálé se naučit plavat správnou plaveckou technikou, přesto s jejím nácvikem začínáme co nejdříve. Pro získání správného a účinného plaveckého pohybu je potřeba hodně úsilí a trpělivosti rodičů.

Kdy začít a proč?

Dítě je na vodu přirozeně adaptováno, nemá z ní strach.
Dítě je ve vodě nadlehčováno, tím se daleko snadněji pohybuje a lépe rozvíjí. Rodiče získají včas cenné informace v oblasti správné manipulace s dítětem v souladu s jeho psychomotorickým vývojem. Čím dřív tím lépe, raději později než vůbec. V prvním roce dítě prochází nejbouřlivějším vývojem a první dny, týdny, měsíce a roky života jsou nejdůležitějším obdobím v životě člověka, kdy se formuje základ citů, vztahů a návyků.